مشاوره خرید فر توکار آشپزخانه

 

فر آشپزخانه یکی از لوازمی است که در خرید آن باید دقت زیادی داشته باشید. در این مقاله می خواهیم مطالب موثر در خرید فر توکار را بیان کنیم تا یک انتخاب درست داشته باشید.

فر آشپزخانه

هشدار ! قبل از خواندن این مقاله فر توکار نخرید

قبل از خرید هر کالایی بهتر است در مورد آن تحقیق کنید و از انواع آن کالا و امکاناتی که میتواند داشته باشد اطلاعتی کسب کرده تا بهترین خرید را داشته باشید. فر توکار آشپزخانه از وسایلی است که بعد از خرید چندین سال مورد استفاده قرار میگیرد پس هنگام خرید به دقت بیشتری نیاز دارد. مهمترین مسائلی که قبل از خرید فر باید بدانید را در ادامه توضیح می دهیم.

انواع کارکرد فر توکار :

فرها با سه کارکرد در بازار موجود هستند، گازی –  گاز و برق – تمام برقی

 

1-فر گازی:

گرمایش پایین و بالای فر توسط شعله های گاز تامین می شود. همزمان میتواند هم شعله بالا و هم شعله پایین روشن باشد.

فر گازی مزایا و معایبی دارد که عرض می کنیم. مزیت استفاده از فر گازی در این است که ایران یکی از بزرگترین منابع گازی جهان را دارد و قیمت گاز مصرفی در ایران بسیار پایین است پس مصرف سوخت این فر بسیار ارزان و مقرون به صرفه خواهد بود. از معایب فر گازی در نحوه پخت آن است، شعله های گاز گرمای زیادی در نوک شعله ایجاد می کند که این گرمای شدید از سمت شعله پایین باعث می شود کف ظرف غذای ما داغ شده و ته بگیرد، از طرفی مغز غذا نپخته باقی بماند. در فر گازی معمولا ته غذا و سطح غذا، بیشتر از مرکز غذا حرارت دریافت می کند و پخت ایده آلی نخواهید داشت.

2-فر گاز و برق:

گرمایش پایین توسط شعله گاز و گرمایش بالا توسط المنت برقی تامین می شود. نکته مهم این است که همزمان نمی توان هم شعله گاز و هم المنت را استفاده کرد. یعنی برای استفاده از گرمایش بالا که المنت برقی است باید گرمایش پایین یعنی شعله گاز خاموش باشد. پس در اینگونه فر ها برای پخت غذا نمیتوان همزمان از بالا و پایین به غذا حرارت داد. از مزایای فر گاز و برق، کارکرد دومنظوره آن است یعنی در مناطقی که از نظر تامین گاز مشکل داشته باشید میتوانید از حالت برقی آن استفاده کنید و یا زمانی که دسترسی به برق نداشته باشید می توانید از کارکرد گازی آن بهره ببرید. از معایب آن هم میتوان به کیفیت پایین پخت غذاها اشاره کرد، چون برای پخت بسیاری از غذا ها، نیاز است همزمان از بالا و پایین حرارت ببیند تا به خوبی مغز پخت شود ولی در این فر نمیتوان همزمان حرارت بالا و پایین را داشت.

3-فر تمام برقی:

گرمایش بالا و پایین توسط المنت های برقی تامین می شود. از مزایای این فر میتوان گفت از بهترین و بی نقص ترین فرها هستند چون برای تولید گرما نیازی به اکسیژن و جریان هوا ندارند و برق در المنتها، تبدیل به گرما می شود. وسایل الکتریکی جزو دقیق ترین ابزارها هستند، پس به راحتی میتوان دمای کلی داخل فر را توسط المنت ها کنترل کرد که باعث می شود مواد غذایی با دمای دقیقی پخته شوند و کیفیت پخت بهتری داشته باشند. امکانات فرهای برقی بیشتر از انواع دیگر است مثلا سیستم خود تمیز کن فر در فرهای برقی وجود دارد. همچنین فر برقی میتواند دمای بسیار بالا (تا دمای 500 درجه سانتیگراد) را تولید کند ولی در فر گازی نمیتوان دمای بسیار بالا داشت.

فر توکار

فضای داخلی فر چه جنسی دارد؟

به فضای داخلی فر، تنوره نیز می گویند. معمولا کل فضای داخلی با لعاب پوشیده شده است این لعاب در حرارت بالا مقاومت دارد و بیشتر رنگ مشکی آن استفاده می شود ولی در برخی برندها از لعاب طوسی رنگ یا آبی نیز استفاده شده است. پوشش لعاب به کار رفته، بدون خلل و فرج است که تمیز کردن آنرا آسان کرده است، در اصطلاح لعاب کریستال کلین می گویند.

در برخی فرها دیواره ها دارای پوشش کاتالیتیک است که بعدا مفصلا توضیح می دهیم.

 

فر توکار چند طبقه (شلف) دارد؟

برای قرار دادن سینی فر، چند طبقه در نظر گرفته شده است برخی فرها دارای دوسینی هستند که در طبقات مختلف میتوان گذاشت. برخی غذاها باید نزدیک به حرارت بالایی باشند و برخی بهتر است نزدیک به حرارت پایینی قرار بگیرند پس با انتخاب قفسه ی مناسب، غذای بهتری طبخ خواهد شد. برخی فر ها دارای 5 شلف هستند و برخی دارای 4 شلف، تعداد بالای شلف ها، برای فر مزیت محسوب می شود.طبقه تلسکوپی فر آشپزخانه

آیا ریل تلسکوپی فر تاثیری در راحتی پخت و پز دارد؟

 برخی فرها دارای قفسه ای مجهز به ریل تلسکوپی اند که باعث میشود قفسه مانند کشو به بیرون از فر حرکت کند و عمل گذاشتن یا برداشتن غذا از قفسه فر راحت تر صورت بگیرد.

ریل تلسکوپی فر آشپزخانه

جداره بیرونی فر چطور طراحی شده است؟

فر توکار طوری طراحی شده که باید داخل کابینت ها قرار بگیرد. در کاتالوگ معمولا طول و عرضِ نمای جلوی فر را ذکر می کنند. ولی سایز بدنه فر که قرار است داخل کابینت قرار بگیرد کوچکتر است. همچنین توجه به عمق فر برای قرارگیری داخل کابینت ها اهمیت دارد. چون اگر عمق فر بیشتر از عرض کابینت باشد، از کابینت بیرون زده می شود.

فر توکار آشپزخانهبین جداره داخلی و جداره بیرونی فر، با موادی که عایق گرما هستند مثل فوم یا پشم شیشه، عایق بندی شده تا گرمای داخل فر، هدر نرود و کابینت های آشپزخانه از گرمای فر محفوظ بمانند.

عایق بندی فر آشپزخانه

اگر عایق بندی خوب نباشد حین پخت، فر سرد می شود و گرمایش را چندین بار در طول پخت تکرار می کند. (مثلا قرار است در دمای 200 درجه به مدت 1 ساعت پخت داشته باشد. اگر اتلاف گرما داشته باشیم، در طول این 1 ساعت چندین بار افت دما پیدا می کند و شروع به گرم کردن مجدد می کند تا دمای 200 درجه را حفظ کند، که این باعث مصرف بالای انرژی فر می شود )

فر توکار آشپزخانه

چطور میتوان فر توکار کم مصرف خرید؟

یکی از مواردی که هنگام خرید فر باید دقت کنید، گرید مصرف انرژی آن است. مصرف بهینه فر بسیار اهمیت دارد یعنی درصد بالایی از گرمای تولید شده صرف پخت غذا شود و از بدنه و درب فر هدر نرود. با اتلاف کمتر انرژی، گرید انرژی بالاتری به فر تعلق می گیرد. برخی دارای گرید A و برخی دارای A+ و یا A++ است. در برخی فرها 20%-A است یعنی 20 درصد بهینه تر (بهتر) از A است. هر چه گرید انرژی فر بهتر باشد مصرف انرژی آن کمتر است و در طولانی مدت در هزینه های انرژی صرفه جویی قابل توجهی صورت میگیرد.

 

نکاتی مفید درباره درب فر

درب فر تشکیل شده از شیشه داخلی، شیشه بیرونی، دستگیره و قاب فلزی درب است (فریمی فلزی است که لولا شیشه ها و دستگیره به آن متصل است).


به منظور مشاهده غذا هنگام پخت، جنس درب فر را شیشه ای در نظر می گیرند و برای اینکه گرما داخل فر نگه داشته شود، از دولایه یا سه لایه شیشه، در ساختار درب فر استفاده می کنند، لایه های شیشه ای با فاصله از هم هستند که هوای بین آنها مانند عایق گرما عمل می کند و باعث میشود هوای داغ از طریق درب فر هدر نرود و وقتی جداره بیرونی فر را لمس میکنیم داغ نباشد. هرچه تعداد لایه های درب فر بیشتر باشد، مزیتی بزرگ برای فر محسوب می شود.

درب 3 لایه فر آشپزخانه

برخی مدل های فر، این قابلیت را دارند که میتوان درب فر را از بدنه جدا کرد، این امکان باعث می شود برای نظافت فر راحت تر عمل کنید.

در جداشونده فر آشپزخانه

در برخی از مدل ها نیز میتوان شیشه داخلی را از درب خارج کرد و نظافت یا شستشوی شیشه را انجام داد.

برخی  فر ها دارای درب مجهز به آرام بند هستند که مزیتی برای فر محسوب میشود (soft close). هنگام بستن درب فر ضربه یا فشاری به بدنه فر وارد نمی شود و همچنین استفاده از فر را برایمان لذت بخش می کند.

درب آرام بند فر آشپزخانه

در مورد دستگیره درب فر، جنس، رنگ و شکل دستگیره، در ظاهر فر موثر است و جنس خوب آن اهمیت دارد.

فر آشپزخانه

 

درب اکثر فرها از بالا به پایین باز می شود ولی مدل های کمی نیز وجود دارند که درب از کنار باز می شود.

فر آشپزخانه اخوان f35

المنت فر چیست؟

المنت فر، همان میله هایی است که عامل ایجاد حرارت در فر هستند. طرز کار المنت ها به این صورت است که جریان برق را به گرما تبدیل می کنند و باعث داغ شدن هوای داخل فر می شوند.

المنت فر آشپزخانه در فر تمام برقی حداکثر 4 المنت به کار می رود.

  • المنت بالا : برای گرمایش از بالای فر است و در سقف فر مشاهده می شود.
  • المنت پایین: برای گرمایش از پایین در فرها تعبیه شده است. این المنت در زیر جداره پایینی فر قرار گرفته و معمولا قابل مشاهده نیست.
  • المنت گریل: برای گریل کردن مواد غذایی است. در برخی فرها، المنت بالا همان المنت گریل محسوب می شود.
  • المنت فن کانوکشن (رینگی): برای گرم شدن باد فن کانوکشن است.

 

فر با صفحه کلید لمسی بهتر است یا ولومی؟

کنترل پنل فر، دارای کلیدهای مکانیکی (کلیدی)، سلکتور (ولوم)، صفحه کلید لمسی (تاچ) یا ترکیبی از این ها است.

در فرهای جدید و پیشرفته از صفحه کلید لمسی (تاچ) استفاده می شود تا تنظیمات را به راحتی انجام دهید.

فر آشپزخانه مایرباخ mbo1x

 

قیمت خرید فر توکار با صفحه کلید لمسی کمی بالاتر از فر با صفحه کلید مکانیکی است و برای تنظیمات دما و زمان از ولوم های چرخشی یا همان سلکتور در برخی مدل ها استفاده شده است.

فر آشپزخانه مایرباخ mbo5x

در مجموع خرید یک فر با صفحه کلید لمسی به تفاوت قیمت آن می ارزد زیرا هم جلوه ی زیباتری دارد و هم هنگام کار کردن با آن لذت بیشتری خواهید برد.

 

کاربرد فن خنک کننده در فر توکار چیست؟

همانطور که می دانید فر یک وسیله ی گرم کننده است و دارای صفحه کلید با برد الکترونیکی می باشد. همانطور که میدانید گرما و حرارت برای قطعات الکتریکی مثل سم بوده و باعث اختلال در کارکرد آنها و کاهش طول عمر بوردهای الکترونیکی می شود. در پنل همه ی فرها (چه کلیدی و چه لمسی) از یک برد الکترونیکی استفاده شده است. برای خنک کردن این برد، از یک فن خنک کننده جداگانه استفاده می شود که معمولا در پشت پنل کنترلی قرار میگیرد.

 محل این فن روی بدنه خارجی فر در نظر گرفته شده که به آن فن سِرکوله یا فن داکتی هم می گویند.

 

آیا داشتن فن کانوکشن فر را جزو معیارهای اصلی خریدم در نظر بگیرم؟

برای گردش هوای گرم در کل فضای داخل فر، فن کانوکشن تعبیه شده تا حرارت در تمام نقاط در فضای داخلی فر یکسان باشد و همه جای غذا حرارت یکسانی ببیند. فن کانوکشن تاثیر زیادی در پخت خوب غذا و خوش طعم و مغز پخت شدن غذا دارد تا جایی که هنگم خرید فر حتما دقت کنید مجهز به فن کانوکشن باشد. جای این فن روی دیواره عقب فر است به طوریکه درب فر را باز کنید روبرو دیده می شود.

 

فر با برنامه پخت اتوماتیک چگونه کار میکند؟

در فرهایی که برنامه پخت در حافظه ی آنها قرار داده شده، تنظیمات اتوماتیک فر برای غذایی خاص، که زمان و درجه حرارت لازم قبلا برنامه ریزی شده و فقط کافیست شما ماده غذایی را داخل فر قرار دهید و برنامه پخت را انتخاب کرده سپس عملیات پخت را تا انتها انجام دهد (برنامه پخت مرغ، ماهی، پیتزا، کیک و … ). پخت برخی غذاها با یک درجه حرارت و تایم مشخصی انجام می شود ولی برخی دیگر چند مرحله ای هستند مثلا برای پخت برخی غذاها طوری برنامه ریزی شده که دو یا سه مرحله ای انجام شوند که در هر مرحله دما و مدت زمان خاص خود را دارد.

تعداد برنامه پخت در فرها متفاوت است برخی 8 برنامه، برخی 13 و برخی بیشتر. بعضی برنامه ها قبلا برنامه ریزی شده هستند ولی برخی فرها این قابلیت را به شما می دهد تا برنامه ی جدیدی به دلخواه به برنامه ها اضافه کنید که به آن حافظه دستی نیز می گویند.

 

امکان جدیدی در فر آشپزخانه به نام خود تمیز کن (سلف کلین):

برای نظافت فر سه نوع خود تمیز کن وجود دارد. کاتالیتیک، آکوا، پایرولیتیک

خود تمیز کن کاتالیتیک فر

برخی فرها در دیواره های کناری دارای صفحاتی هستند که پوشش کاتالیتیک دارند. این صفحات سطح زبری دارند و طوسی رنگ هستند. هنگام طبخ غذا در فر، ذرات چربی روی این صفحات پاشیده می شود و جذب این صفحه می شود. مواد روی این صفحه از مواد کاتالیزی تشکیل شده که با گرم شدن فر ذرات چربی از بین می رود.

خود تمیز کن آکوا کلین فر

در این روش، آب در حرارت فر تبخیر شده و باعث می شود آلودگی های داخل فر با بخار آب داغ، نرم شده و به راحتی با یک دستمال تمیز شود.

خود تمیز کن پیرولیتیک فر

در این روش فر تا دمای زیادی (500 درجه سانتی گراد) داغ می شود و آلودگی ها و چربی ها تبدیل به خاکستر می شوند و فقط کافیست خاکسترهای ریخته شده در کف فر را تمیز کنید.

در این روش حتی چربی های داخل درزهای کوچک نیز تمیز می شوند. فرهای بسیار با کیفیت، مجهز به این نوع سیستم خود تمیز کن هستند چون فر باید هم عایق بندی خوبی داشته باشد تا به این دمای بالا برسد و هم کیفیت قطعات آن باید بالا باشد تا حرارت بالا آسیبی به قطعات آن وارد نکند. در هنگام به کار بردن این روش باید تا هنگام سرد شدن فر صبر کنید و درب فر را باز نکنید چون حرارت بالای داخل فر ممکن است برای شما خطرناک باشد. این روش مصرف برق زیادی دارد چون تمام المنتها همزمان با هم با حداکثر دما، تولید حرارت می کنند.

مقالات “چرا فر توکار سلف کلین بخریم؟” و ” راهنمای فارسی فر مایرباخ” اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار می دهد.

فر توکار آشپزخانه

حسگر پخت (تستر پخت) فر آشپزخانه چیست؟

میله حسگر، که داخل گوشت یا کیک یا هر غذای دلخواه  قرار میگیرد و دمای داخل غذا را اندازه گیری می کند عملیات پخت تا زمانی ادامه پیدا می کند که دمای این حسگر که داخل غذاست  به دمای دلخواه ما که قبلا تنظیم کرده ایم برسد. پس با قرار دادن تستر پخت داخل غذا می توانیم از مغز پخت شدن غذا مطمئن شویم.  نام دیگر آن میت پراب (meatprobe) است. یک سر آن داخل غذا و سر دیگر آن به محل مخصوص وصل می شود.

خرید فر مجهز به جوجه گردان

یکی از جذاب ترین ویژگی های فر، داشتن جوجه گردان است. همه ی فرها مجهز به جوجه گردان نیستند پس اگر داشتن جوجه گردان برایتان مهم است هنگام خرید به داشتن این ویژگی در فر دقت کنید.

جوجه گردان فر آشپزخانه

یک سر سیخ جوجه گردان، به یک موتور چرخنده متصل است. شلف جوجه گردان تکیه گاهی برای سیخ است. در برخی فرها از عقب به جلو است و در برخی به صورت مورب قرار گرفته تا فضای بیشتری برای کباب کردن باشد.

 

یخ زدایی فر امکانی مفید برای شما

برای باز شدن یخ مواد غذایی منجمد می توان آنرا داخل فر قرار داد و گزینه یخ زدایی را انتخاب کرد. در این روش باید وزن ماده غذایی را وارد کنیم تا فر مدت زمان یخ زدایی را خودش تخمین زده و یخ زدایی را آغاز کند. یخ زدایی توسط فن کانوکشن انجام می شود.

یخ زدایی فر آشپزخانه

 

لامپ داخل فر توکار برای دید بهتر شما

 داخل فر برای تامین روشنایی از لامپ استفاده می شود که داخل یک شیشه مقاوم به حرارت قرار گرفته است. در حین کار کردن فر این لامپ روشن می شود.

لامپ فر آشپزخانه آروما

پخت فر آشپزخانه

گریل فر چه کار میکند؟

در حالت گریل لایه نازکی از سطح غذا برشته می شود بدون اینکه آب داخل آن تبخیر شود. اکثر فرها امکان گریل را دارند.

غذای گریل شده فر

 

ترموستات فر چیست؟

نوعی حسگر دمای داخل فر است.

ترموستات فر آشپزخانه

وقتی فر را روی دمای مشخصی تنظیم می کنیم در واقع ترموستات را روی آن دما تنظیم کرده ایم. در تمام فرهای گازی، فرهای تمام برقی و فرهای گاز وبرق، از ترموستات استفاده می شود. زمانی که دمای داخل فر کمتر از دمای تنظیم شده است دستور تولید حرارت می دهد، زمانی که به دمای تنظیم شده برسد دستور توقف تولید حرارت می دهد. در واقع یک کنترل کننده است.

تنظیمات درجه حرارت فر آشپزخانهمثلا شما فر را روی 200 درجه تنظیم کرده اید فر شروع به گرم شدن می کند زمانیکه به دمای 200 درجه رسید ترموستات دستور قطع حرارت را می دهد. پس از گذشت زمان و کم شدن دمای فر، دوباره ترموستات تشخیص می دهد که دمای فر از 200 درجه کم شده این کاهش حرارت را به برد فر اعلام می کند. به این شکل دمای فر را کنترل می کند.

شیر گاز فر آشپزخانهترموکوپل در  کدام فرها به کار رفته است؟

ترموکوپل فقط مختص فرهایی است که با شعله گاز کار می کنند یعنی در فرهای گازی و فرهایی با کارکردِ گاز و برق به کار می رود. ترموکوپل برای جلوگیری از نشت گاز است و نقش مهمی در ایمنی فر دارد. زمانی که گاز قطع شود شعله خاموش می شود و وقتی گاز دوباره وصل شود شعله ای در کار نیست و نشت گاز در داخل فر اتفاق می افتد یا مثلا وقتی که داخل فر، غذای شما سر برود و شعله را خاموش کند (در حالت بدون ترموکوپل) در داخل فر گاز نشت می کند و ممکن است منفجر شود که ترموکوپل به طور اتوماتیک جریان گاز را قطع می کند.

آیا فر توکار قابلیت بخارپز دارد؟

برخی فرها مانند فر مایرباخ MBO1XS دارای قابلیت بخارپز کردن مواد غذایی است که مخزنی مخصوص آب در فر وجود دارد. قابلیت بخارپز سیستم جدیدی است که در فرهای پیشرفته به کار می رود و در مدل های بسیار کمی وجود دارد.

این فرها دارای مخزن مخصوصی برای قرارگیری آب دارند که برای طبخ غذاهایی که نیاز به رطوبت و بخار آب دارند استفاده می شود.

فر توکار

هنگام خرید فر توکار به گارانتی و خدمات پس از فروش دقت کنید

فر آشپزخانه جزو لوازم سنگین و تخصصی محسوب می شود که هرگونه ایراد یا نقص در آن ما را با مشکل مواجه کرده و ممکن است هزینه های بالایی برای ما در پی داشته باشد. بهتر است هنگام خرید فر از مدت گارانتی شرکت و خدماتی که پس از فروش ارائه می شود اطلاعات لازم را کسب کرده و با آگاهی خرید کنیم. چنانچه در فر آشپزخانه خود نقص یا ایرادی که در زمان تولید فر متوجه فر شده است را مشاهده کردید میتوانید قبل از پایان یافتن مدت گارانتی آن را با خدمات پس ا فروش فر در میان گذاشته و از خدمات شرکت استفاده کنید.

فر توکار آشپزخانه

 

سهولت خرید فر مناسب با خواسته شما

با پیشرفت تکنولوژی و گسترش اینترنت انتخاب و خرید بسیار آسان شده است. شما میتوانید با کمی جستجو در اینترنت اطلاعات کلی در مورد انواع فر و ویژگی های هر کدام کسب کنید. ولی انتخاب بهترین فر، با توجه به نیاز و میزان هزینه ای که در نظر گرفته اید کار سختی است که بهتر است از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

پرسش سوالفروشگاه اینترنتی بیژه دارای کارشناسان متخصص با سابقه طولانی در زمینه لوازم توکار آشپزخانه میتوانند شما را راهنمایی کنند زیرا یکی از خدمات این فروشگاه اینترنتی ارائه مشاوره تخصصی و رایگان به افراد است. اگر سوالی در زمینه لوازم آشپزخانه و بهداشتی داشته و یا نیاز به مشاوره داشته باشید میتوانید همین حالا با ما تماس بگیرید و از راهنمایی های کارشناسان برخوردار شوید.

خدمات پس از فروش

فروشگاه اینترنتی بیژه برای اطلاع رسانی صحیح و تخصصی، در مورد لوازم توکار آشپزخانه و خرید بهترین محصول تلاش کرده و با ارائه خدماتی مثل تخفیف بالای محصولات، تنوع در برند محصولات، ارسال رایگان به سراسر کشور و دادن کارت هدیه به خریداران سعی در جلب رضایت مشتریان دارد.

کارت هدیه